How to multiply decimals

PSAT Math · Learn by Concept

Help Questions

PSAT Math › How to multiply decimals

1 - 6
1

If is 25% of , what is the closest integer to the value of ___?

0

0

0

CORRECT

0

Explanation

We can approximate the value of y pretty quickly:

y ≈ 1(0.50)(52) = 26

Since y = 0.25x = (1/4)x we know that x = 4y ≈ 4(26) = 104

2

6

0

0.6

0

0.06

0

0.006

CORRECT

0.0006

0

Explanation

It's much easier to work with whole numbers, so we'll ignore the decimals for the first step: 5 x 12 = 60

Now look at the decimals. To add them back in, think of 60 as 60.0. Now move the decimal point four places to the left: 0.5 x 0.012 = .0060 = .006

3

45.728 x 3.2 = ?

146.3296

CORRECT

1463.296

0

14632.96

0

146329.6

0

14.63296

0

Explanation

Multiply the numbers out in long format, then move the decimal point over the total number of decimal points in the two numbers (3 in the first, 1 in the second, so 4 total):

45.728 * 3.2 = 91456

91456 + 1371840 = 1,463,296 → 146.3296

Or just count the decimal points in the answer and make sure it's 4.

4

Find the product. Round to the nearest hundredths place.

CORRECT

0

0

0

0

Explanation

The hundredths place is the position two places to the right of the decimal. Our product is . Rounding to the hundredths place results in .

5

At the store, green fabric costs \$4.53 a yard. How much does 3.8 yards of green fabric cost? (Round to two decimal places.)

\$17.21

CORRECT

\$17.22

0

\$17.12

0

\$17.31

0

\$17.13

0

Explanation

This is a simple multiplication problem involving decimals. Simply multiply 4.53 by 3.8:

Now, round to the nearest two decimal places, giving an answer of 17.21.

6

At the farmer's market, oranges are \$0.30 each, apples are \$0.25 each, bananas are \$0.40 each, and tomatoes are \$0.60 each. If Scott buys 3 oranges, 7 apples, 4 bananas, and 8 tomatoes, how much does he spend?

\$9.05

CORRECT

\$10.40

0

\$6.80

0

\$7.75

0

\$11.40

0

Explanation

To find out how much Scott spends, we need to multiply the quantity of each fruit by its price and add them all up.

3 * $0.30 + 7 * $0.25 + 4 * $0.40 + 8 * $0.60 = \$9.05