Basic Math Question of the Day

Daily challenge for Basic Math. Test yourself and track progress.

Ike is ordering an ice cream sundae. A basic sundae costs $3.50, and each additional topping costs $0.50. Ike has $7.00. How many toppings can Ike order on his sundae?

Select an answer and click Check.